conceptliving.pl
conceptliving.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Badanie nasienia

Autor: Concept

Wiele par z problemami z płodnością ma problemy z plemnikami, więc uważna ocena płodności mężczyzn jest bardzo istotna. Pierwszym krokiem jest ocena płodności obu partnerów. Obejmuje to szczegółowe badanie nasienia mężczyzny. sperma badanie

Jednym z pierwszych badań, jakie wykonuje lekarz, jest badanie nasienia, ponieważ zaburzenia spermy są bardzo powszechne. Próbka nasienia musi być pobrana w celu oceny plemników. Dla wielu mężczyzn nie jest to komfortowe. Próbki można pobierać w domu, w prywatnym pokoju w laboratorium lub klinice. W przypadku pobrania próbki w domu powinna ona zostać wprowadzona w ciągu godziny od pobrania i powinna być przechowywana w temperaturze zbliżonej do temperatury ciała podczas transportu.

Wyniki badania nasienia zazwyczaj powracają w ciągu tygodnia lub krócej. Czas może zależeć od laboratorium i androloga, który dokonuje przeglądu próbki. Wyniki posłużą, jako pomoc w leczeniu problemów z płodnością.

Sposób interpretacji wyników może się różnić w zależności od laboratorium, ponieważ istnieje wiele modeli i metod oceny spermy. Jednak nie martw się, lekarz z pewnością wytłumaczy i zinterpretuje wyniki całego procesu, jakim jest badanie nasienia.

Produkcja nasienia w męskim organizmie jest procesem delikatnym i skomplikowanym. Wymaga to współpracy kilku organów. Jądra, pęcherzyki nasienne i prostata są głównymi organami niezbędnymi do zapewnienia produkcji spermy. Pęcherzyki nasienia produkują większość płynu w nasieniu, który jest składnikiem krytycznym. Płyn ma wysokie pH, aby przeciwdziałać kwasowości w pochwie, co pomaga plemnikom przetrwać. Wytwarza również cukier (fruktozę), który dostarcza plemnikom energii na ich długą podróż.

Na co jeszcze zwracają uwagę lekarze, wykonując badanie nasienia?

Objętość

Ile mililitrów zostało wyprodukowanych? Norma wynosi pomiędzy 1,5 - 5 ml. Niska objętość może wskazywać na zablokowanie lub dysfunkcję pęcherzyków nasiennych, lub prostaty.

Stężenie

Ile milionów plemników na mililitr zostało wyprodukowanych? Normalne jest około 15-20 milionów plemników lub więcej. Niższe liczby mogą wskazywać, że plemniki są blokowane przed wyjściem lub że jądra nie produkują plemników w taki sposób, w jaki powinny.

Ruchliwość

Ile jest obecnych ruchomych plemników? Powinno być powyżej 40 - 50%, w zależności od systemu użytego do badania. Niższa liczba może wskazywać, że istnieje narażenie na działanie toksyn, które uwalniają się przy paleniu tytoniu, spożywaniu alkoholu i kofeiny lub substancje chemiczne wynikające z nerwowej pracy, lub hobby. Niska ruchliwość może również wskazywać na problemy hormonalne lub żylaki (żylaki moszny).

Liczba plemników ogółem

Ile ruchomych plemników znajduje się w całej próbce? Próbki normalnych plemników mają co najmniej 20 milionów ruchomych plemników. Szybka referencja - jeśli liczba plemników wynosi 10-20 milionów, pomocne mogą być inseminacje domaciczne. Jeśli jest mniej niż 10 milionów ruchomych plemników, zaleca się zapłodnienie in vitro.

Morfologia

Jaki procent spermy jest zwykle kształtowany? Często zadaje się pytanie, czy nieprawidłowa sperma zwiększa szanse na pojawienie się wady wrodzonej. Nie, a dlatego, że tylko plemniki normalnie ukształtowane mogą zapłodnić jajeczko. Jednak przy małej liczbie plemników o normalnych kształtach szanse na ciążę maleją.


Źródła:
 http://www.gravida.com.pl/pl/badanie-nasienia - Ośrodek medycznie wspomaganej prokreacji
UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon