conceptliving.pl
conceptliving.pl
UDOSTĘPNIJ:  
fb icon tweeter icon

Praca stomatologa

Autor: Concept

Stomatolog to profesjonalista, który dba o zdrowie jamy ustnej ludzi. Zwykle kieruje zespołem gabinetu dentystycznego składającym się z pielęgniarki dentystycznej, higienistki dentystycznej, technika dentystycznego i terapeuty. Wspólnie diagnozują i leczą problemy dotyczące zębów, dziąseł i jamy ustnej, a także udzielają porad pacjentom w sprawach wpływających na ich higienę jamy ustnej.

Jednym z najważniejszych zadań stomatologa jest badanie zębów pacjenta oraz rozpoznawanie problemu przy użyciu różnych narzędzi. Następnie obiera on odpowiedni sposób leczenia, wyjaśnia to klientowi i uzyskuje jego lub jej zgodę przed przystąpieniem do zabiegu. Leczenie kliniczne może obejmować wypełnienie ubytków, usunięcie zębów i naprawę złamanych, bądź chorych zębów. W przypadku problemów ze zgryzem dentyści mogą zalecić procedury prostowania zębów. Zabieg wybielania może być wykonany, jeśli pacjent cierpi na żółknięcie zębów. W razie potrzeby może on być również wykonany u pacjentów z protezami.

Jeśli problem dotyczy dziąseł pacjenta, stomatolog może zastosować odpowiednie leczenie, np. antybiotykoterapię w celu złagodzenia dolegliwości. W razie potrzeby lekarz dentysta ogólny może zalecić, aby pacjent udał się do specjalisty, który jest wykształcony w danej specjalizacji i lepiej poradzi sobie z zaistniałym problemem.

Jeśli konieczne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, pacjent może zostać poproszony o wizytę u endodonty. Ortodonci są specjalistami, którzy prostują zęby poprzez zastosowanie aparatu ortodontycznego i innych urządzeń. Tymczasem protetycy są ekspertami w zakładaniu koron, mostów i protez w celu uzupełnienia brakujących zębów. Pacjentom cierpiącym na rozszczep wargi, rozszczep podniebienia i inne problemy pomaga chirurg stomatolog. Lekarze rodzinni mogą również kierować pacjentów o specjalnych potrzebach lub dzieci do dentysty dziecięcego, który ma większe doświadczenie w pracy z nimi.

Przed wykonaniem zabiegu dentyści dbają o to, aby znieczulenie było stosowane na dotkniętych chorobą obszarach i w ich otoczeniu, tak aby pacjent nie odczuwał bólu podczas wykonywania zabiegu. Po przeprowadzeniu zabiegów udzielają pacjentom porad dotyczących leków, które należy przyjmować, jeśli takie istnieją, jak również właściwych sposobów nitkowania i szczotkowania. Informują również pacjentów o diecie, która korzystnie wpływa na zdrowie jamy ustnej.

Stomatolog, który prowadzi własną prywatną klinikę, może również wykonywać zadania administracyjne, takie jak zatrudnianie personelu oraz wykonywanie lub nadzorowanie prowadzenia ksiąg rachunkowych i związanej z tym pracy.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, stomatolodzy muszą przestrzegać ścisłych zasad bezpieczeństwa, m.in. noszą odzież ochronną i przestrzegają surowych procedur sanitarnych. Muszą być również ostrożni podczas stosowania wierteł, sond, kleszczy i skalpeli, aby uniknąć obrażeń u siebie i u swoich pacjentów podczas wykonywania zabiegów stomatologicznych. Do ich obowiązków należy także kontrola pracy asystentów dentystycznych.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ:  
fb icon tweeter icon